جستجو کردن
Close this search box.
شیار دندان

شیاربند دندانی، محصول فوق العاده کاربردی و جدید دانش بنیان

شرکت پیشگامان سلامت اکسیر کامپوزیت دندانی به نام شیاربند دندان که حاوی نانو ذرات می‌باشد را روانه بازار کرده است.  این محصول برای جلوگیری از پوسیدگی دندان به ویژه در کودکان استفاده می‌شود.

کاربرد شیاربند دندان چیست؟

پوشاندن و صاف کردن شیارهای موجود در حفره‌های دندانی یکی از راه‌های جلوگیری از پوسیدگی دندان است. معمولا از مواد کامپوزیتی برای شیاربندی دندان استفاده می‌شود.

محمد موذن، رئیس هیئت مدیره شرکت پیشگامان سلامت اکسیر می‌گوید: «نسل اول ترکیبات مورد استفاده در شیاربندی، مواد رزینی بودند و در جدیدترین فرمولاسیون این مواد، از نانوذرات استفاده می‌شود و محصول شرکت پیشگامان سلامت اکسیر نیز کامپوزیت دندانی است که در آن از نانوذرات استفاده شده است.

این کامپوزیت هم شیار دندان را پر می‌کند و به دلیل بهره‌مندی از نانوذرات، با رهایش فسفات و کلسیم به استحکام بهتر دندان نیز کمک شایانی می‌نماید. شیارهای دندان به ویژه در کودکان یکی از فضاهای آسیب‌پذیر و مستعد پوسیدگی است که با شیاربندی می‌توان مانع پوسیدگی شد.

البته در بزرگسالان نیز این شیارها وجود دارد، اما عمق شیارها در کودکان بیشتر است. مواد رزینی تنها سطح شیار را می‌پوشاند ولی این کامپوزیت‌ها به عمق شیار نیز نفوذ کرده و آن را پر می‌کنند. در صورت عدم پرکردن این شیارها احتمال گیرکردن غذا در این شیارها و پوسیدگی دندان وجود دارد.»

دکتر موذن می‌گوید: « در حال حاضر خط تولید این کامپوزیت دندانی راه‌اندازی شده و تقریبا ۱۰ هزار سرنگ در سال تولید داریم که این محصول به بازار داخل کشور عرضه می‌شود. درمانگاه‌های سازمان تامین اجتماعی و مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی از جمله مشتریان این محصول دانش‌بنیان ایرانی هستند.

شیار دندان

این محصول تازه وارد بازار شده و انتظار می‌رود که روند رو به رشدی در فروش داشته باشیم. با توجه به پتانسیل بازار داخل کشور و بازارهای صادراتی، فرصت‌های زیادی برای این محصول در بازار داخل و خارج از کشور وجود دارد و کامپوزیت دندانی شرکت پیشگامان سلامت اکسیر یک سوم نمونه‌های خارجی قیمت دارد در حالی که از نظر کیفیت با این محصولات خارجی قابل رقابت است. ما تاییدیه‌های لازم را دریافت کرده و پروانه تولید محصول را گرفته‌ایم.»

دکتر موذن درباره برنامه‌ها حمایتی ستاد نانو می‌گوید: «سال ۱۴۰۰ در برنامه نانومچ حضور داشتیم که کمک‌های زیادی از سوی متولیان این رویداد دریافت کردیم، بخشی از این حمایت‌ها به صورت آموزش بود به طوری که ما توانستیم بعد از این رویداد مسیر تجاری‌سازی محصول‌مان را پیدا کنیم.

از جمله حمایت‌هایی که صورت گرفت، کمک به راه‌اندازی خط تولید نیمه‌صنعتی با هدف حمایت از صنعتی‌سازی محصولات نانو و همچنین معرفی گروه‌های مختلف سرمایه‌گذار بود و هنوز هم این حمایت‌ها از شرکت پیشگامان سلامت اکسیر از طریق مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی (ICAN) ادامه دارد.»

برای مشاهده خدمات زیرساخت‌های  ICAN روی عکس زیر کلیک کنید.

مرکز صنعتی سازی نانوفناوری کاربردی ICAN

راه های ارتباطی با مرکز صنعتی سازی نانوفناوری کاربردی ICAN:

تلفن: 02156277146

آدرس ایمیل: ican@nano.ir

کد پستی: 3313193688

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

سایر مطالب وبلاگ ICAN