جستجو کردن
Close this search box.
مقره‌ ولتاژ بالا

چگونه با مقره‌ ولتاژ بالا با پوشش‌نانویی می‌توان قطعی برق را به طرز چشمگیری کاهش داد؟

شرکت منیران نیرو صنعت با توسعه و تولید نانوپوشش‌های سیلیکونی، ویژه مقره‌های ولتاژ بالا، به محافظت از مقره‌ها از گزند آلودگی و رطوبت کمک می‌کند. این پوشش‌های نانویی عمر مقره‌ها را افزایش داده و میزان خاموشی‌ها را به ویژه در مناطق جنوبی کشور کاهش می‌دهند.

ایده مقره‌ ولتاژ بالا با پوشش‌نانویی چگونه شکل گرفت؟

منیره تقوایی، مدیرعامل شرکت منیران نیرو صنعت می‌گوید: « ایده کار روی این محصول پس از دوران تحصیل در دوره دکتری مطرح شد. زمانی که در دانشگاه شهید بهشتی در مقطع دکتری مهندسی برق و قدرت روی تاثیر پوشش‌های سیلیکونی بر سیستم‌های انتقال برق کار می‌کردم از طریق شبیه‌سازی و برخی آزمایش‌ها به بررسی این فناوری پرداختم.

بعد از دوره دکتری، به واسطه تجربیاتی که به دست آمده بود، ایده کار روی این فناوری مطرح شد، چرا که فناوری پوشش RTV وارداتی بود، از این رو، با توجه با ماهیت بین رشته‌ای این فناوری، با همکاری دوستانم از رشته‌های برق و شیمی روی توسعه فناوری نانوپوشش‌های سیلیکونی کار کردیم.

از شروع کار در سال ۱۳۹۶ تا ثبت شرکت در سال ۱۴۰۰ با هزینه شخصی، تحقیق و توسعه را برای رسیدن به محصولی مناسب انجام دادیم و در نهایت محصول مورد نظر تولید شد.»

دکتر تقوایی می‌گوید: « مقره‌ها از جنس سیلیکون، شیشه و سرامیک هستند، مقره‌های سیلیکون طول عمر کمی دارند اما برای محیط‌های آلوده مناسب هستند اما مقره‌های سرامیکی و شیشه‌ای استحکام بالایی دارند اما در محیط‌های آلوده به سرعت دچار مشکل می‌شوند. ما در این محصول، با ایجاد نانوپوشش سیلیکونی روی سطح مقره‌ها، از مزیت هر دو بخش استفاده کردیم.

مقره ولتاژ بالا

نانو پوشش چگونه می‌تواند خواص ذکر شده را به مقره ولتاژ بالا بدهد؟

وجود نانوپوشش سیلیکونی با خواص آبگریزی موجب می‌شود در محیط‌های شرجی و آلودگی مقره ولتاژ بالا محافظت شده و این پوشش می‌تواند سال‌ها روی سطح مقره سرامیکی و شیشه بماند، حتی بعد از آسیب، امکان ایجاد پوشش مجدد رو مقره وجود دارد که این موضوع از قطع برق در اثر آسیب به مقره جلوگیری می‌کند و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.»

این فارغ‌التحصیل دانشگاه شهید بهشتی در ادامه گفت: « خط تولید این محصول را راه‌اندازی کرده‌ایم که ظرفیت تولید ۳۰۰ تن در سال را داریم. در گام اول با سازمان برق منطقه هرمزگان قراردادی امضاءکردیم که در قالب این قرارداد ۱۰ تن از این محصول خریداری شده است.

به دنبال توسعه بازار هستیم و نیم‌نگاهی نیز به صادرات داریم. با حمایت ستاد توسعه فناوری‌نانو و میکرو در کارگاه‌های مربوط به صادرات محصولات دانش بنیان شرکت کردیم و علاوه براین، کارگاه‌های دیگری نیز برای ما برگزار کرده‌اند.»

مدیرعامل شرکت منیران نیرو صنعت درباره حمایت‌های صورت گرفته از این شرکت می‌گوید: «برخی از تست‌ها و کارهای عملی را در مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی (ICAN) انجام دادیم و این مرکز زیرساخت‌هایی را برای فعالیت‌های تحقیقاتی در برای توسعه محصول مقره ولتاژ بالا با پوشش نانویی اختیار ما قرار داد. همچنین در بخش جذب تسهیلات نیز از حمایت‌های آیکن استفاده کردیم.»

آلودگی هوا، گرد و غبار و شرایط خاص آب و هوایی در نقاط مختلف کشور موجب شده است، کارایی و دوام مقره‌های ولتاژ بالا با چالش‌های جدی مواجه شود بطوری که این امر در سالیان گذشته باعث قطعی برق و خاموشی‌های زیادی در جنوب کشور شده است.

پوشش‌های سیلیکونی برای حفاظت از مقره‌های ولتاژ بالا در مقابل شرایط آب و هوایی خاص طراحی و ساخته می‌شوند و چنین نانوپوشش‌های محافظی می‌تواند به میزان قابل توجهی در کاهش میزان خاموشی‌ها در مناطق با سطح رطوبت و آلودگی بالا موثر باشد.

مرکز صنعتی سازی نانوفناوری کاربردی ICAN همچنین در حال حمایت از چندین طرح و ایده فناوران و تیم‌های مختلف است. صنعتی سازی طرح‌ها و ایده‌های نوآورانه و فناورانه یکی از بزرگترین چالش‌های ماست که با تکیه بر سرمایه‌های انسانی و دانش آنها و همچنین امکانات سخت افزاری و زیرساختی ICAN به دنبال ارائه راه حل شخصی سازی شده برای هر یک از چالش‌های موجود هستیم و در این مسیر از تیم‌ها و محصولاتی همچون محصول مقره ولتاژ بالا حمایت می‌کنیم.

زیرساخت مرکز صنعتی سازی نانوفناوری کاربردی

راه های ارتباطی با مرکز صنعتی سازی نانوفناوری کاربردی ICAN:

تلفن: 02156277146

آدرس ایمیل: ican@nano.ir

کد پستی: 3313193688

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

سایر مطالب وبلاگ ICAN